Jak stwierdził Glapiński, niepewność napływających danych jest tak duża, że dziś nie może powiedzieć, czy to koniec obniżania stóp procentowych. W ocenie prezesa NBP, to czy będzie obniżka czy nie, pokażą najbliższe miesiące. Szef banku centralnego zaznaczył, że być może w styczniu bank centralny będzie miał już jasność co do nowelizacji budżetu, polityki fiskalnej rządu, tarcz osłonowych, wysokości VAT itp., i wtedy będzie można powiedzieć więcej o wysokości stóp.
Płace rosną, czyli stopy procentowe nie spadną? RPP ma argument
Wyjaśnił, że wnuczka “Króla” zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości. Ministerstwo rolnictwa chce całkowitego zniesienia akcyzy na cydr i perry. Postulują to również producenci tych napojów alkoholowych. Resort finansów odpowiada, że zarówno cydr, jak i Dechra Pharmaceuticals „pewna” co do perspektywy rozwiązania problemów z zaopatrzeniem perry, są obecnie preferencyjnie traktowane pod względem podatkowym. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poruszona została także kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet. Masłowska zwróciła też uwagę na umocnienie złotego, co może odgrywać swoją rolę w ograniczaniu natężenia zjawisk inflacyjnych.
Niemcy na drodze do celu. Najniższe odczyty inflacji od trzech lat
Dla klientów oszczędzających środki w ramach lokat czy kont oszczędnościowych. Stopy procentowe bez zmian – taką decyzję podjęła w środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wskazał, że “przestrzeń do ewentualnych dalszych obniżek stóp procentowych w krótkim okresie się wyraźnie zmniejszyła”. Czego się mogą zatem spodziewać kredytobiorcy w najbliższych miesiącach? Zebraliśmy najnowsze prognozy ekonomistów największych banków w Polsce.
Blokada dostępu rosyjskich banków do SWIFT to “opcja nuklearna”. Tłumaczymy, dlaczego
“W kolejnym roku spodziewamy się także utrzymania stóp bez zmian z pewnym ryzykiem ich lekkiego wzrostu, jeśli inflacja okazałaby się bardziej uporczywa niż sądzi RPP” – podali. Nadal nie wiadomo też, kiedy inflacja powróci do2,5-procentowego celu. Sokrates, polityka i morderstwo siekiery: Spojrzenie na małżeństwa osób tej samej płci Lipcowa projekcja analityków NBP zakładała, żenajprawdopodobniej nie stanie się to przed rokiem 2026. Następną projekcjępoznamy dopiero w listopadzie. Najbardziej optymistyczne prognozy zakładają, żewiosną2024 roku inflacja obniży się do 4%.
Skończyła się długa seria spadków inflacji. Co się dzieje z cenami?
Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Beaxy cryptocurrency exchange review Johansson stawia sprawę w innym świetle. Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji.
Płaca minimalna w Polsce po nowemu. Oto plan ministerstwa
Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione. Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 5-6 lipca. Ekonomiści Banku BNP Paribas oczekują na tym posiedzeniu “oficjalnego zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej”. Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem – donosi CNN.
Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.
“Co dowodzi niskiej presji kosztowej w przedsiębiorstwach i to pomimo wysokiej presji rosnących wynagrodzeń. Przedsiębiorstwa nie są pod presją, kosztową presją by podwyższać ceny” – podkreślił prezes NBP. Dodał też, że ważnym punktem odniesienia dla Rady Polityki Pieniężnej pozostaje inflacja bazowa. “Ta miara inflacji jest obecnie trzykrotnie niższa niż w szczycie obserwowanym w marcu 2023 r.” – powiedział Glapiński.
13 z 21 ekonomistów ankietowanych przez PAP Biznesoczekuje obniżki o 25 pb. Pozostali z wyjątkiem jednego spodziewają się cięciastóp o 50 pb. Przytak rozbieżnych prognozach trudno więc mówić o zaskoczeniu. “To zresztą, jeśli chodzi o podwyższenie VAT-u, nie przeniosło się aż w tak dużym stopniu na razie na ceny żywności, jak się tego obawialiśmy. Ale to jeszcze się może przenosić w dalszych miesiącach” – powiedział Glapiński. Rada Polityki Pieniężnej podkreśla, że jej dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
Także kilka dni temu, czyli podczas majowego posiedzenia, RPP zdecydowała, że nie zmieni kosztu pieniądza (protokół z niego i wyniki głosowań poznamy za około miesiąc), co oznacza, że przynajmniej do kolejnego posiedzenia (4-5 czerwca) stopa referencyjna NBP wynosić będzie nadal 5,75 proc. Choć inflacja w Polsce w ostatnich miesiącach pozytywnie zaskakiwała, czyli odczyty były niższe od prognoz, to Rada Polityki Pieniężnej zachowywała powściągliwość i stóp procentowych nie obniżała. Co więcej, na razie nie sugeruje nawet takiej możliwości. Ludwik Kotecki wskazuje, kiedy może dojść do pierwszego ruchu wyczekiwanego przez kredytobiorców.
Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim oraz Kodeksem cywilnym (art. 359) maksymalne oprocentowanie pożyczek i kredytów w skali roku nie może przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych. Te natomiast obliczane są poprzez dodanie 3,5 punktu procentowego do stopy referencyjnej NBP. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeszcze w zeszłym roku lokaty przynosiły realnie straty, ponieważ ich oprocentowanie było niższe od wskaźnika inflacji. Z początkiem 2024 roku sytuacja się odwróciła, a więc obecnie lokaty zapewniają wreszcie realny zysk. W kolejnych miesiącach lokaty zaczęły jednak systematycznie tanieć. W grudniu 2023 roku ich średnie oprocentowanie według danych NBP spadło do 4,4 %, natomiast oprocentowanie lokat w promocji do około 6-7%.
- Prezes banku centralnego Adam Glapiński podczas czerwcowej konferencji prasowej podkreślał, że Rada formalnie nie zakończyła cyklu podwyżek.
- Nie przyniosło żadnych zmian w kwestii wysokości stóp procentowych.
- Nieco inaczej prezentuje się to w przypadku kredytu gotówkowego.
- W kolejnych miesiącach lokaty zaczęły jednak systematycznie tanieć.
- Warto jednak pamiętać, że są to tylko prognozy, dlatego najlepiej śledzić na bieżąco sytuację, a zwłaszcza relacje z kolejnych posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej.
— Może być szansa na pierwszą obniżkę stóp pod koniec 2024 r., ale nie jest to mój scenariusz bazowy, wolałbym zdecydować się na obniżkę stóp na początku 2025 r.” — dodał. Konsensus rynkowy przewidywał obniżenie się inflacji CPI do 11,7 proc. Nad Wisłą obecnie trwa wojna cenowa największych dyskontów w Polsce. Wiesław Janczyk podkreślił, że ona może mieć duże przełożenie na inflację.
Na konferencji po lutowym posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, to jego zdaniem, wśród członków RPP nie będzie większości, która mogłaby przegłosować obniżkę stóp procentowych w tym roku. Jest to druga obniżka stóp procentowych w Polsce po tym, jak 6września Rada Polityki Pieniężnej dokonała szokującego cięcia stóp o 75 pb.W ten sposób rozpoczęty został cykl luzowania polityki monetarnej w Polscepomimo utrzymującej się bardzo wysokiej inflacji CPI, którawe wrześniu obniżyła się do 8,2%. Dane pozwalające na ocenę możliwości powrotu do obniżania stóp procentowych mogą pojawić się w styczniu-lutym przyszłego roku, choć to, co będzie dalej ze stopami – z dużym prawdopodobieństwem – będzie można określić w marcu, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Gabriela Masłowska. „Odwrócenie tendencji wynikało głównie z silniejszego wzrostu cen żywności; w Polsce przyczyniło się do tego ponowne wprowadzenie wyższego podatku VAT. W Polsce i Czechach pewna rolę odegrał również wzrost cen paliw, podążając za niedawnym wzrostem cen ropy naftowej na świecie.
Nieco inaczej prezentuje się to w przypadku kredytu gotówkowego. Większość banków oferuje stałą stopę procentową w przypadku kredytów na krótki okres (wynoszący np. 24 miesiące). Zobowiązania zakładające dłuższy okres spłaty mogą natomiast wiązać się z koniecznością ustalenia oprocentowania zmiennego. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 17,8 proc. R/r, nośników energii wzrosły o 18 proc., paliw do prywatnych środków transportu spadły o 18 proc., podał GUS.